...

Trądzik: jaki wpływ na skórę ma nadmiar androgenów?

Trądzik hormonalny dotyka przede wszystkim dorosłych kobiet i charakteryzuje się pojawieniem się zapalnych bolących zmian szczególnie w okolicy policzków, brody, lini żuchwy i szyi. Skóra często przetłuszcza i czopuje się w strefie T (powstają grudki i zaskórniki) natomiast na policzkach jest zaczerwieniona i odwodniona. Tego typu trądzik powstaje często na skutek nadmiernej produkcji męskich hormonów płciowych – androgenów. Androgeny silnie oddziałują na skórę pobudzając gruczoły łojowe do nadmiernego rozrostu i zwiększonej produkcji sebum. Nadmiar sebum blokuje ujścia gruczołów i jest idealna pożywką dla bakterii, które wywołują stan zapalny. Dodatkowymi skórnymi objawami nadmiaru androgenów mogą być:

a) przetłuszczanie się skóry głowy

b) wypadanie włosów

c) pojawianie się nadmiernego, ciemnego owłosienia w okolicy wąsika, brody, klatki piersiowej, otoczki brodawki sutkowej czy brzucha

 

Aby potwierdzić problem z androgenami trzeba sprawdzić ich stężenie we krwi – zazwyczaj oznaczamy poziom trzech hormonów – testosteronu wolnego, dehydroepiandrosteronu (DHEAS) oraz androstendionu.

Problem z tymi hormonami może wynikać z zaburzeń pracy jajników, nieprawidłowej diety bogatej w cukry proste i produkty przetworzone ale również z zaburzonego rytmu dobowego i przewlekłego stresu.

Unormowanie poziomu androgenów będzie kluczowe dla uzyskania długotrwałych efektów zabiegowych. W celu leczenia zaburzeń androgenowych należy udać się do lekarza endokrynologa, w wielu przypadkach korzystna będzie również wizyta u dietetyka.

galeria
galeria
galeria

Umów się
na pierwszą wizytę

Zadzwoń do nas pod numer 733 943 008 lub umów się na wizytę online.

Zadzwoń