...

Kriolipoliza Clatuu Alpha – wzrost potrzeb estetycznych społeczeństwa a rozwój dostępnych procedur i urządzeń

Artykuł Anny Retkowskiej opublikowany w Kosmetologii Estetycznej 2/2021.

 

1. Wzrost potrzeb estetycznych społeczeństwa a rozwój dostępnych procedur i urządzeń

Żyjemy w czasach, w których z mediów społecznościowych – Facebooka czy Instagrama korzysta coraz więcej osób. Za tym wzrostem szybko podążyły potrzeby społeczeństwa związane z oczekiwaniami względem swojego wizerunku. Coraz bardziej zwracamy uwagę na swój wygląd, dla wielu osób stał się on priorytetem. W konsekwencji obserwujemy gwałtowny wzrost popularności zabiegów estetycznych – również tych modelujących sylwetkę.
Jednocześnie jesteśmy coraz bardziej zapracowani i zabiegani, mamy mniej czasu by o siebie dbać. Najpopularniejsze z początku, gwarantujące natychmiastowy efekt metody chirurgiczne zaczęły być stopniowo wypierane z uwagi na ryzyko powikłań oraz znaczny czas rekonwalescencji po zabiegu. Te niedogodności dla klientów sprawiły, iż zaczęto poszukiwać mniej inwazyjnych sposobów osiągnięcia celu.
Na rynku pojawiło się wiele zabiegów wykorzystujących innowacyjne i nieinwazyjne technologie np. mechanicznego masażu próżniowego, promieniowania podczerwonego, fali radiowej, ultradźwięków czy laserów. Metody te od lat z powodzeniem stosuję (również w terapiach skojarzonych) w swoim gabinecie i dają one bardzo satysfakcjonujące rezultaty w całym szeregu przypadków, kiedy skupiamy się na poprawie wyglądu naszego ciała (m.in. redukcja cellulitu, poprawa elastyczności, sprężystości i wygładzenie skóry, zmniejszenie obwodów, likwidacja obrzęków, usunięcie toksyn z organizmu).
Jednak pod kątem zogniskowanych złogów tkanki tłuszczowej są mniej efektywne od technik chirurgicznych: wymagają wykonania większej ilości sesji zabiegowych (na co nie wszyscy klienci mają czas) a sama trwałość uzyskanych efektów jest niższa w porównaniu z liposukcją. W ostatnim czasie poszukując metod dających spektakularne i trwałe efekty opracowano przełomową alternatywę – kriolipolizę. Łączy ona rezultaty osiągane w trakcie zaledwie kilku sesji zabiegowych z niewielkim dyskomfortem klienta, brakiem konieczności wyłączenia z codziennego funkcjonowania w okresie bezpośrednio po zabiegu oraz w znakomitej większości przypadków brakiem rekonwalescencji.

 

2. Mechanizm działania kriolipolizy

Słowo kriolipoliza pochodzi z łacińskich: krio (lód), lipo (tłuszcz) i liza (śmierć komórki). To nieinwazyjna metoda redukcji liczby komórek tłuszczowych z ludzkiego organizmu. Problematyczne, miejscowo lokalizujące się złogi tłuszczu poddawane są procesowi kontrolowanej ekstrakcji ciepła z komórek tłuszczowych (adipocytów). Skutkiem wystawienia adipocytów na odpowiednio kontrolowane zimno jest krystalizacja trójglicerydów, po której adipocyty rozpoczynają proces apoptozy (naturalna śmierć komórki). Martwe komórki tłuszczowe są absorbowane przez makrofagi i usuwane z organizmu wraz z moczem i kałem. Lipoliza jest nieodwracalna, uszkodzone w ten sposób adipocyty nie regenerują się.
Skuteczność kriolipolizy została dowiedziona w toku licznych badań. Pierwsze doniesienia dotyczące wpływu niskiej temperatury na tkankę tłuszczową pojawiły się już w latach 60 na Uniwersytecie Harvarda. Zaobserwowano wówczas przypadek stanu zapalnego pojawiającego się w tkance tłuszczowej niemowląt pod wpływem miejscowego działania niskiej temperatury. Po 24 godzinach od ekspozycji zaobserwowano nacieki z histocytów i limfocytów, a po czasie 72 godzin objawy nasiliły się. Odpowiedź zapalna utrzymywała się przez kilka tygodni, po czym ustąpiła bez ingerencji w okoliczne struktury tkankowe.
W obrazie histopatologicznym, cold panniculitis objawia się zrazikowym zapaleniem tkanki podskórnej, który tworzą nacieki limfocytów i histocytów w zrazikach tłuszczowych. Często można zaobserwować głęboki naciek okołonaczyniowy bez zapalenia okolicznych naczyń.
Kolejnym opisanym w literaturze przypadkiem silnej reakcji zapalnej pod wpływem zimna była kobieta, która miała objaw cold panniculitis w wyniku długotrwałej jazdy konnej w zimny dzień, przy dużej wilgotności powietrza (Beacham).
Badanie, które wykazało istotny wpływ zimna na komórki tłuszczowe zostało przeprowadzone przez dr Dietera Mensteina. Potwierdził w nim wysoki poziom wrażliwości adipocytów bogatych w lipidy na działanie niskich temperatur i ich destrukcję już temperaturze 0 °C. Zaobserwowano wówczas widoczne pęknięcia błony komórkowej adipocytów oraz jednoczesną krystalizację lipidów, czego efektem jest kontrolowana śmierć komórki (apoptoza), która jest procesem nieodwracalnym.
Uszkodzone adipocyty na skutek procesu lipolizy nie regenerują się, co prowadzić do zmniejszenia ilości komórek tłuszczowych i przekłada się na zauważalny spadek objętości tkanki tłuszczowej w danej okolicy. Apoptoza komórek tłuszczowych inicjuje wytworzenie odpowiedzi zapalnej, na skutek czego makrofagi trawią martwe komórki. Niskie temperatury (w zakresie 0 °C do -10 °C) umożliwiają krystalizację lipidów, wypełniających komórki tłuszczowe. Proces ten powoduje zniszczenie błon komórkowych, a tłuszcz wydostaje się na zewnątrz komórek, czego efektem jest inicjacja odpowiedzi zapalnej w tkance podskórnej. Stan zapalny utrzymuje się przez kilka tygodni. Przez ten okres uszkodzone adipocyty są metabolizowane i wydalane z organizmu. Po upływie 2-3 miesięcy zmniejsza się ilość pozostałych komórek tłuszczowych, natomiast wyraźny spadek warstwy tłuszczowej zaobserwujemy po 90 dniach.
Istotą przeprowadzanego zabiegu jest intensywne oddziaływanie na podskórną tkankę tłuszczową bez uszkadzania otaczających ją tkanek i nerwów, co przekłada się na bezpieczeństwo procedury. Zabieg wykonany jednorazowo wpływa na proces apoptozy adipocytów, należy jednak pamiętać, że nie jest to metoda odchudzająca ponieważ działa wyłącznie na otłuszczenia miejscowe.

 

3. Wskazania do zabiegu kriolipolizy CLATUU Alpha

Wskazaniem do zabiegu kriplipolizy jest nadmiar tkanki tłuszczowej opornej na ćwiczenia fizyczne, a także dietę oraz lokalne otłuszczenia u osób nieotyłych.
Z perspektywy końcowej satysfakcji klienta z uzyskanych rezultatów, kluczowa jest odpowiednia kwalifikacja do zabiegu, a także odpowiedni dobór terapii. Należy określić liczbę planowanych aplikacji a także zaplanować miejsca kolejnych przyłożeń, gdyż jedno przyłożenie jest zazwyczaj niewystarczające, by uzyskać rezultaty spełniające oczekiwania pacjentów.
Niezwykle istotny jest fakt, że zabieg jest w pełni bezpieczny i nie wymaga okresu rekonwalescencji.
Warto także wykonać dokumentację fotograficzną przed zabiegiem oraz 3 miesiące po zabiegu, co dodatkowo potwierdzi skuteczność procedury i pozwoli na rozstrzyganie ewentualnych wątpliwości pacjentów.

 

4. Zalecenia do zabiegu kriolipolizy CLATUU Alpha

Przed samym zabiegiem istotne jest przygotowanie pacjenta do wykonania procedury, a mianowicie poinformowanie, by 2-3 dni przed zabiegiem zaczął spożywać większą ilość płynów (wody, 2-3 litry dziennie), by pobudzić układ limfatyczny. Tydzień przed zabiegiem unikamy ciężkostrawnego jedzenia, picia alkoholu a nawet zaleca się ograniczyć picie kawy. W ten sposób odciążamy wątrobę, która sprawniej poradzi sobie z metabolizowaniem tkanki tłuszczowej. Trzy tygodnie przed zabiegiem nie opalamy skóry.
Po zabiegu należy wypijać min. 2 litry wody dziennie, by uzyskać maksymalny efekt drenujący oraz wesprzeć proces utylizacji zniszczonych komórek tłuszczowych. Przez kilka dni nie praktykujemy gorących kąpieli. 48h po zabiegu należy unikać intensywnej aktywności fizycznej. Miejsce poddane zabiegowi należy masować, raz w tygodniu najlepiej wykonać drenaż limafatyczny. Przez 3 tygodnie po zabiegu nie opalamy miejsca poddanego zabiegowi oraz nie wykonujemy zabiegów rozgrzewających ani laserowych.

 

5. Przeciwwskazania do zabiegu kriolipolizy CLATUU Alpha

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu kriolipolizy są ciąża i okres karmienia piersią, choroby nowotworowe, choroby nerek i wątroby, silnie popękane naczynia w miejscu zabiegowym, przepukliny (pępkowa lub pachwinowa), wirusowe zapalanie wątroby lub niedawne zabiegi chirurgiczne w obrębie obszaru zabiegowego, wszczepione rozrusznik serca czy inne medyczne urządzenie. Osoby z krioglobulinemią, napadową hemoglobinurią z zimna, hipoproteinemią, choroba Raynauda, zaawansowaną cukrzycą, zaburzeniami neuropatycznymi czy nadwrażliwością na zimno również nie powinny mieć wykonywanej kriolipolizy. Infekcje i gorączki, miejscowe stany zapalne, otwarte rany, opalanie w krótkim okresie przed zabiegiem to kolejne przeciwwskazania.

 

6. Urządzenie CLATUU Alpha – technologia

Kriolipoliza CLATUU ALPHA jest nowym i najbardziej efektywnym nieinwazyjnym sposobem na redukcję niechcianej tkanki tłuszczowej. Pozwala na redukcję 20-30% tkanki tłuszczowej w miejscu przyłożenia już po pierwszym zabiegu. Skuteczność oraz trwałość efektów zabiegowych (wymrożone komórki tłuszczowe nie regenerują się) a także brak wyłączenia spowodowanego rekonwalescencją sprawiają, że kriolipoliza jest atrakcyjną alternatywą dla liposukcji chirurgicznej.

Zabieg wykonywany z użyciem urządzenia CLATUU Alpha polega na schłodzeniu tkanki podskórnej oddziałując na nią temperaturą -9 °C, co wpływa na lipidy i wywołuje zjawisko apoptozy. Prowadzi ono do naturalnej śmierci komórek tłuszczowych oraz ich usunięcia z organizmu.

CLATUU Alpha jest urządzeniem wiodącego koreańskiego producenta sprzętów modelujących ciało – firmy Classys. Ma on w swoim portfolio m.in. tak znane technologie jak Ultraformer III czy Scizer (HIFU). Najnowszy model, CLATUU Alpha, to już druga generacja urządzenia z linii CLATUU. Aktualna odsłona tego aparatu medycznego wykorzystuje innowacyjną technologię chłodzenia 360° Surround Cooling oraz zwiększoną siłę zassania w głowicy i sprawia, że zabiegi kriolipolizy są o 20% skuteczniejsze od dotychczasowego modelu (CLATUU).

Nie bez znaczenia dla efektów zabiegowych pozostaje też szeroki wybór aplikatorów, perfekcyjnie dopasowanych do różnych obszarów i kształtów ciała. Mogą one pobierać ciepło z dwóch stron fałdu skórno-tłuszczowego, jednocześnie zmniejszając przepływ krwi poprzez ucisk tkanki oraz zwężenie naczyń spowodowane niską temperaturą. Urządzenie wyposażone jest w 7 typów aplikatorów (FLAT, WING, WING PLUS, ARC-T, WING MAX, FLAT MINI, WING MINI) różniących się wielkością i kształtem. Dopasowywane są do opracowywanego podczas zabiegu obszaru ciała, dzięki temu aparatem możemy skutecznie pracować na różnych partiach ciała, co umożliwia realizację optymalnego planu terapeutycznego. Obszary, na których pracujemy najczęściej to brzuch, boki, podbródek, ramiona, łopatki i zewnętrzna strona ud. Aplikatory świetnie dopasowują się również do kolan, pach, wewnętrznej strony ud czy linii biustu.

Jedną z głównych zalet kriolipolizy CLATUU Alpha jest nieinwazyjność samej procedury redukcji tkanki tłuszczowej, bez okresu wyłączenia pacjenta i rekonwalescencji. Sam zabieg nie wymaga też użycia znieczulenia, ponieważ poziom bólu jest nieznaczny, a chłodzenie około zabiegowe zmniejsza odczucia bólowe. Dzięki CLATUU Alpha jesteśmy w stanie doprowadzić do fizjologicznego rozpadu komórek tłuszczowych, a w efekcie zredukować tkankę tłuszczową z miejsc opornych na dietę i ćwiczenia fizyczne.

Urządzenie jest nieskomplikowane w obsłudze. Inteligentny program zabiegowy, prosty mechanizm zmiany aplikatorów oraz graficzny interfejs użytkownika pozwalają na komfortowe działanie i czynią pracę wygodniejszą i prostszą. Urządzenie automatycznie dobiera właściwe parametry dla danego aplikatora po jego podłączeniu.

Cechą, która wyróżnia Alphę od kriolipolizy CLATUU poprzedniej generacji jest zastosowanie technologii chłodzenia 360° Surround Cooling. Rozwiązanie to polega na równomiernym chłodzeniu opracowanego obszaru, dzięki czemu wydajność urządzenia zwiększa się o ok. 20-30%. Ponadto połączenie technologii 360° Surround Cooling z dodatkowo zwiększoną siłą ssącą pozwala na większą efektywność redukcji tkanki tłuszczowej.

Kolejnym wyróżnikiem jest krótki czas schładzania, dzięki któremu szybciej osiągamy docelową temperaturę przeprowadzanego zabiegu. Jest to możliwe dzięki chłodzeniu wstępnemu, przez co skracamy czas oczekiwania i maksymalizujemy wydajność naszej pracy. Urządzenie pozwala również dostosować poziom chłodzenia oraz siły zasysania – tak by dopasować się do potrzeb konkretnego przypadku. Tworzenia spersonalizowanych protokołów zabiegowych, bezpieczeństwo, wyraźnie widoczne efekty kliniczne – to wszystko sprawiają, że kriolipoliza CLATUU Alpha szturmem podbija rynek zabiegów estetycznych w Polsce.

 

7. Urządzenie CLATUU Alpha – przebieg zabiegu

Przed przystąpieniem do wykonania procedury zabiegowej bardzo ważne jest odpowiednie zakwalifikowanie pacjenta oraz przeprowadzenie szczegółowego wywiadu w celu ustalenia i wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Po wypełnieniu zgody na zabieg i sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji zdjęciowej (tzw. „przed i po”) należy oczyścić opracowywany obszar a następnie nałożyć płat żelowy, na który w dalszej kolejności przykładany jest odpowiednio dopasowany aplikator. W panelu głównym ustalamy odpowiedni czas zabiegu, stopień chłodzenia oraz zassania. Urządzenie zasysa fałd skórno-tłuszczowy jednocześnie wychładzając go do temperatury -9 °C. Jeżeli pacjent odczuwa dyskomfort, zawsze możemy skorygować parametry w celu poprawy odczuć zabiegowych. Temperatura chłodzenia może być regulowana, co ułatwia spersonalizowanie terapii. Jednocześnie temperatura wyznaczona przez operatora zabiegu jest utrzymywana przez cały czas aplikacji dzięki czujnikom, wpływając tym samym na efektywność zabiegu. Po zakończeniu chłodzenia i zdjęciu głowicy na skórze pojawia się tzw. efekt „kostki masła”, czyli uwypuklenie fałdu skórno-tłuszczowego w opracowanym obszarze. Wówczas wykonujemy krótki kilkuminutowy masaż na obszarze poddanym zabiegowi w celu rozgrzania tkanek. Ogrzanie schłodzonego miejsca wiąże się z przywróceniem prawidłowego przepływu krwi w danej okolicy, czego efektem może być wystąpienie procesu zapalnego oraz uwolnienie wolnych rodników, które przyczyniają się do apoptozy uszkodzonych komórek tłuszczowych.
Czas jednego przyłożenia aplikatora wynosi 40 minut. Całkowity czas zabiegu jest zależny od ilości przyłożeń. Urządzenie posiada dwa węże wyprowadzające w związku z czym możemy jednocześnie pracować na dwóch obszarach zabiegowych.
Pełne efekty osiągamy po 3 miesiącach od przeprowadzonego zabiegu, jednak czas po jakim zauważalne są pierwsze zmiany jest mocno indywidualny – zależy od zdolności metabolicznych danego organizmu. Po tym czasie pacjenci zwykle decydują się na kolejną sesję zabiegową, która pozwoli im na dalszą redukcję miejscowo zlokalizowanej tkanki tłuszczowej.

 

8. Działania niepożądane i możliwe powikłania

Działania niepożądane, które możemy zaobserwować w trakcie zabiegu oraz bezpośrednio po jego wykonaniu wiążą się z zapoczątkowaniem procesów opisywanych wyżej, których jako zewnętrzna oznaka może pojawić się m.in. widoczny stan zapalny powstający w podskórnej tkance tłuszczowej. Możemy zaliczyć do nich również rumień tworzący się w miejscu przyłożenia aplikatora (pojawi się u wszystkich pacjentów) oraz opisane wcześniej charakterystyczne stwardnienie tkanki (nazwane efektem „kostki masła”), które zanika w przeciągu kilku minut (samoistnie bądź pod wpływem manualnego masażu).
U niektórych pacjentów pojawia się zaburzenie czucia, które jest efektem uszkodzenia gałązek skórnych nerwów czuciowych. Intensywność ich jest największa przez tydzień od wykonanego zabiegu. Mogą być odczuwane przez ok. 6 tygodni. Najczęściej jest to forma nadwrażliwości na dotyk, czasem bolesność a niekiedy ból. Są to akceptowalne zaburzenia czucia, o których pacjent powinien być poinformowany przed zabiegiem, by mentalnie nastawić się na potencjalne wystąpienie dyskomfortu w kolejnych dniach. Minimalny brak czucia po zabiegu najczęściej występuje w okolicy brzucha. Doniesienia w literaturze nie wykazują żadnych poważnych powikłań. Wysoki poziom bezpieczeństwa zabiegu kriolipolizy CLATUU Alpha jest wynikiem dokładnej kontroli temperatury na opracowywanym obszarze.

 

9. Podsumowanie

Komórki tłuszczowe (adipocyty) mają większą sensytywność na działanie niskich temperatur niż inne komórki a kontrolowane wymrażanie w trakcie zabiegu kriolipolizy powoduje ich apoptozę bez negatywnego wpływu na pozostałe struktury.
Końcowe efekty w postaci redukcji miejscowo zlokalizowanej tkanki tłuszczowej uzyskujemy po ok. 3 miesiącach od przeprowadzonej sesji zabiegowej. W celu uzyskania efektów zgodnych z oczekiwaniami pacjentów, po tym czasie możemy przeprowadzić kolejny zabieg kriolipolizy.
CLATUU Alpha wyróżnia się na rynku m.in. technologią, która pozwala lepiej kontrolować proces wymrażania komórek tłuszczowych a także dużą liczbą dostępnych aplikatorów, dzięki czemu operator możne optymalnie dopasować się do kształtu wybranego obszaru zabiegowego. Pozwala pracować nawet na trudno dostępnych obszarach tj. podbródek czy tych o dużej powierzchni (tj. brzuch, bryczesy).
Właściwe zakwalifikowanie do zabiegu, określenie oczekiwań oraz wyjaśnienie możliwych efektów zabiegowych i czasu ich uzyskania są kluczowe dla końcowej satysfakcji pacjenta z przeprowadzonej terapii.

galeria

Umów się
na pierwszą wizytę

Zadzwoń do nas pod numer 733 943 008 lub umów się na wizytę online.

Zadzwoń